Що важливо знати про ПТСР?
Важливо розуміти картину і наслідки посттравматичного розладу наявність якого може негативно вплинути на якість життя людини.
06.05.2023
Ми живемо в умовах війни вже півроку і комусь, можливо, ця інформація буде виглядати не актуальною. Але часом щось відбувається і в затяжному періоді війни. І тоді, особливо дітям потрібні пояснення, в той час коли дорослі вже давно забули мову, якою розмовляють діти. Бо вже давно були дітьми…
Війна для всіх, без винятку, є надзвичайною подією (йдеться про притомних людей), оскільки вона несе загрозу, руйнування, втрати та смерть. Діти є більш вразливою категорією населення щодо небезпеки. Вони потребують безпечного простору і пояснень щодо світу, який несе загрозу.
Пам’ятаєте, як змінювались наші ігри та вподобання в дитинстві? Спочатку діти граються поряд, а потім вони починають гратися разом. З часом гра переходить на другий план, бо приходить час вчитися. Отож, в залежності від віку, дітям потрібно пояснювати про небезпеку і війну по-різному.
Дітей до 7 років важливо уберегти від переглядів новин, відеороликів, фото, які стосуються війни. Побачене і почуте може емоційно їх переповнювати. При цьому, кожна дитина може реагувати по-своєму. Хтось починає злитись, ламати іграшки, бити інших дітей. І часто батьків хвилює те, що дитина може комусь завдати болю, але вони можуть не помітити, що боляче їй самій.
І навпаки, коли дитина поводиться спокійно, стає більш слухняною, то батьки можуть вирішити, що з дитиною все в порядку. При цьому не береться до уваги, що вона відмовляється від власних потреб.
Інформацію про війну дошкільнятам варто надавати за допомогою книг з відповідними картинками. А також важливо, щоб дитина знала, що батьки готові з нею говорити про це, пояснювати, називати її почуття (страх, гнів, безсилля і т.д.).
Більшість батьків вкладають спати своїх дітей і саме перед сном чують від них багато запитань. Важливо шукати відповіді на всі їх питання і відповідати просто і коротко. Наприклад, на питання: «коли закінчиться війна?» можна відповісти – «коли чужинці підуть або ми їх виженемо з нашої землі!». Але не варто казати маленьким дітям: «Коли ми повбиваємо всіх ворогів!».
Якщо сім’я була змушена переїхати в більш безпечне місце, то важливо розповісти дитині про це. Вона має право знати, чому вона змушена покидати свій дім, свій дитячий садочок, своїх друзів. Якщо тато лишився в Україні, то варто пояснити, що він допомагає вигнати чужинців (тобто тато буде не вбивати ворогів, а буде виганяти їх).
Чим меншими є діти, тим більше вони реагують на рівні тіла. Тому варто застосовувати техніки, в яких вони могли б відчувати своє тіло. Це ігри з піском, з водою, вертіння та гойдання на гойдалках.
В залежності від пори року у дітей є можливість гратися по-різному. Восени, наприклад, гратися в сухому листі, а взимку – в снігу. Навесні та восени діти люблять досліджувати дно калюжі і варто сприяти цим дослідженням і підтримувати прагнення гратись з іншими дітьми. Також не варто забувати про творчість: малювання, музику, танці, співи.
Якщо дітей дошкільного віку вкладають спати, то після восьми років діти часто засинають самі. Тому важливо бути поряд з дітьми від 8 до 10 років перед сном, бо саме в цей час у них часто виникають питання, на які важливо шукати відповіді.
Батькам потрібно максимально підтримувати структуру дня такою ж, якою вона була в дитини до війни (пробудження вранці, спільний сніданок і спільні прогулянки і т.д.). І не менш важливо мати зв'язок з родичами через відео, телефонні розмови, листування (краще паперові листи, а не електронні), якщо ви були змушені покинути свою домівку.
Важливо приймати будь-які почуття дітей, називати їх (смуток, безсилля, відчай, злість і т.д.) і пов’язувати з певною ситуацією замість того, щоб карати.
Діти 10-12 років спілкуються з іншими дітьми, мають доступ до YouTube, Facebook. Вони можуть здаватися дорослими і самодостатніми, але їх також потрібно розуміти і вміти заспокоювати. Коли вони відчувають, що близькі їм люди хвилюються, то щоб не перевантажувати дорослих своїми проблемами, емоціями, можуть не ділитися переживаннями і нічого не запитувати про війну.
Часто вони можуть говорити про це так, як вони чують і розуміють. І розповідати про щось жахливе, як про щось прикольне чи круте. Можна прямо запитати: «Що ти бачив(ла) сьогодні і що ти думаєш з цього приводу? Що думають твої друзі?».
Підлітки самостійно читають новини, обмінюються думками в різних соціальних мережах. Вони можуть отримувати стільки інформації, що їх це також може перевантажувати. Але вони прагнуть займати іншу позицію (наприклад, в противагу батьківській).
Діти в пубертатному періоді прагнуть проявляти свої відчуття голосно і так, щоб про це всі чули. Подібні реакції сприймаються як перебільшені, і це дійсно так. Але всі дорослі були підлітками і важливо з розумінням ставитись до цього непростого періоду життя. Важливо допомогти структурувати почуття і реакції дитини, підібрати відповідні слова, наприклад: «Зараз ти почуваєшся безпорадним і через це хочеш щось трощити, ламати».
Часто підлітки мають прагнення до небезпечних ситуацій. Тому батькам важливо вчитися витримувати їх реакції, підбирати слова, бо самі вони не знають, що з ними відбувається.
Важливо показувати розуміння щодо їх станів, бо вони можуть самі себе лякатися, і боятися, що зійдуть з глузду. Підлітки можуть показувати тенденцію до деструктивної поведінки. Варто реагувати з більш виваженої позиції, наприклад: «Те, що ти робиш – не добре, але ясно, що ти прагнеш виразити ці почуття. Ти – нормальний, з тобою все добре! Ти реагуєш нормально в ненормальній ситуації і давай разом подумаємо, що ми можемо зробити».
Підлітки можуть намагатися брати на себе відповідальність замість дорослих. І тоді вони ставлять свої потреби на друге місце. Дуже важливо аби у них була можливість просто побути підлітками, хоча б іноді. Бо крім прагнення перестрибнути в доросле життя, вони ще мають набутися дітьми…
Для того, щоб було простіше зрозуміти дитину, спробуйте з кимось із дорослих порефлексувати, як ви почуваєтесь стосовно новин з фронту, зі світу дипломатії. І тоді зрозумієте, як непросто дитині, якщо дорослі не завжди можуть підібрати відповідні слова стосовно своїх переживань.
Всі дитячі труднощі, які неможливо опрацювати психологічно поряд з батьками, будуть ускладнювати їм життя, ламати їх долі. Звісно, діти знайдуть якийсь вихід своїм накопиченим емоціям або будуть прагнути ізолюватись, закриватись від незрозумілого і чужого світу. Але чи стануть вони більш щасливими?..
P.S.: цією інформацією з нами – українськими психотерапевтами, поділились наші колеги з Німеччини – Мануела Вайнхьопль та Габі Концей. Вони працюють з дітьми, які зазнали страждань через війну.
Важливо розуміти картину і наслідки посттравматичного розладу наявність якого може негативно вплинути на якість життя людини.
06.05.2023
Реалії сьогодення можуть негативно відображатись на самопочутті багатьох людей. Що ми робимо, коли почуваємось недобре?
27.05,2020
Люди часто жаліються, що життя ніби проходить повз них. Немає радості від дня, що минув.
04.12.2020